Müminlerden Öyle Yiğitler vardır ki;

4e64dcf00c75c942247b0fc47bbe0efd_1315589029

Hayatımıza şiar olan bu ayetin arkasında hangi müslüman durmaz, canın vermez ki…  Canım feda olsun O’nun kelimesine, cümlelerine ve anam, babam feda olsun O’nun kutlu Resulüne..

Bu mihval üzereyken, günümüz İslam aleminde hangi kumandan var ki arkasında yürümek, sözünün üstüne söz söylemeden yapmak, itaat etmek gerek..

Yüreğimiz sızlamıyor mu.. bugün müslüman kardeşim kardeşime vururken..

Bir müslüman bir müslümanı boğazlarken, Allahuekber demesi de nedir?

Çocuk, kadın ve yaşlıların öldürülmesine hangi alim fetva verdi?

İslam aleminin birliğindeki bu sorunların temelinde gerçekten imandan yoksun, kahramanlık ve riya heveskarı hoşgörüsüz bir cihad aşkı o kutlu Nebi’den mi bize kaldı.

Savaştığımız kim, kazananlar bizmiyiz, şer-i nefs mi?

Belki de bu konunun en önemli sorusu;

CİHAD, AMAÇ MI, ARAÇ MI.. ?

Araçları, amaç mı edindik yoksa..

Velhasıl-ı kelam;

İlk başta İMAN, sonrasında   İHLAS, devamında CİHAD ve   SABIRla beslenirse, ZAFER elbette müminindir..

Amaç dünyada İSLAM, ise cihad bir binit, lakin binitin üzerinden inmez, toprağı hissetmezsek, toprak gibi olmaz isek, gökyüzü bizim sanırız, gökyüzünün sahibi ise bize öyle bir alaşağı eder ki: soluğu toprağın altında alırız… velhasılı kelam riya ile bezenmiş gökyüzümüzden de ancak havamızı alırız ve diğer aleme göç ederiz..

Amaç ve Araç çizgisini iyi ayarlamak, atılan adımın hesabını  cümle alemin soracağının farkına varmak, bunun üzerinden hesapların en çetinini vereceğimiz mevkide, hesap verirken, İhlas ile mi , riya ve deli dolu  (ne yapacağını bilmez bir şekilde) mi olduğumuzun hesabını vereceğimizi bilmemiz gerekir..

Gerçeğini söylemek gerekirse;

Hakim-i Sultan’dan korkmadan ( ihlassız) yapılan her hareketten korkmayan, HER ŞEYDEN KORKAR!

Şu hadis belki de bu sözümü destekler;

“İnsanlar helâk oldu-âlimler müstesna. Âlimler de helâk oldu-ilmiyle amel edenler müstesna. Amel edenler de helâk oldu-ihlâs sahipleri müstesna. İhlâs sahiplerine gelince, onlar da pek büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar.” (Keşfü’l-Hafa, 2:3:12)

Bu Hadis Onaylar:

Müslim Ebu Hureyre’den (r.a.) şöyle rivayet eder:
Peygamber (s.a.v)’in şöyle buyurduğunu işittim:

“Kıyamet günü hesaba ilk çağrılacaklardan biri Allah yolunda öldürülen kişidir. Allah yolunda öldürülen getirilir. Allah teala ona nimetlerini bildirir o da hatırlar ve itiraf eder.
Allah teala bu nimetler içinde ne yaptın? Buyurur, O’da: Senin yolunda şehid edilene dek savaştım, der.
Allah teala; Yalan söyledin! Sen “falanca cesur adam” denilmesini istedin ve bu da söylendi. Sonra onun için emir verir, huzurunda hesaba çekilir ve cehenneme atılır.
Ve ilim öğrenmiş bir adam ve bu ilmi öğreten, kuranı iyice öğrenip okumuş olan getirilir. Allah ona olan nimetlerini bildirir oda hatırlar ve itiraf eder.
Allah teala: Bu nimetler içinde ne amel yaptın? buyurur. O’da: İlim öğrendim, öğrettim ve seni rizan için kuran okudum der?
Allah Yalan söyledin, sen ilmi alimdir denilsin diye öğrendin, kuranı çok güzel okuyor desinler diye okudun ve bu da denildi der. sonra onun için emir verir, huzurunda hesaba çekilir ve cehenneme atılır.
Ve Allahın kendisine genişlik ve her sınıftan mal verdiği kimse getirilir. Allah ona nimetlerini bildirir, oda hatırlar ve itiraf eder.
Allah bu nimetler içinde ne amel yaptın? buyurur. O da verilmesini sevdiğin her yola senin rızan için verdim der.
Allah teala: yalan söyledin ! sen falanca cömerttir desinler diye bunu yaptın ve bu da denildi buyurur. Sonra onun için emir verir, huzurunda hesaba çekilir ve cehenneme atılır.

Müslim, Fezailü’l-cihad 152 (nr.1905); Nesai, Cihad 22 (6/23-24); Ahmed, el-Müsned, 2/322; İbn hibban, Es-sahih nr. 407

 Bu Ayetle ise farz değilmidir?!

Kim dünya hayatını ve onun çekiciliğini isterse, onlara yapıp ettiklerini onda tastamam öderiz ve onlar bunda hiç bir eksikliğe de uğratılmazlar. İşte bunların, ahirette kendileri için ateşten başkası yoktur. Onların onda (dünyada) bütün işledikleri boşa çıkmıştır ve yapmakta oldukları şeyler de geçersiz olmuştur.” Hud 15-16

Sözlerimden cihad-a karşı bir anlam çıkarmayın, ama unutmayın ihlassız yapılan cihad, cihad değildir..

 Sözüm yanlışsa, düzeltin lütfen!

Rabbim bizi birbirime karşı değil,

Büyük cihadı yüreğimizde hissederek, küffara  karşı ihlasla, İslam için yapılan savaşlarda omuz omuza eylesin İnşallah..

Aslında 1,5  milyar İslam alemi, sahabe gibi yaşasaydı, şimdi savaşlara da gerek kalmazdı ya, neyse yürekte olanlara, el değmez, yürek yanar, dil yetmez.. 

Vesselam..

 

30/08/2013

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>